Olimpiada Națională a Sportului Școlar- Fotbal

Săptămâna trecută a avut loc etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar Fotbal – Cupa Tymbark Junior, disputată în București, pe stadionul Rapid-Giulești. Conduse de profesorii Jac Alexandru și Marginean Mădălina, echipele de fotbal ale școlii noastre au reprezentat cu onoare județul Cluj la categoriile U10-băieți si U12-băieți.

Echipa U10 a avut un parcurs excepțional, reușind sa câștige trofeul! Pe parcursul competiției, echipa a avut un total de 15 victorii, 2 egaluri și 0 infrangeri. Eroii acestei performante sunt: Savescu Bogdan, Rus Andrei, Hakizimana David, Tripon David, Chiorean Luca, Hanga Ștefan, Babanas Ianis, Groza Alexandru, Prigoana Cezar, Pop David, Gombos Alexandru. Un bilanț al acestei performanțe minunate:

Faza 1 (faza pe cartier -Manastur)
Ion Creangă Cluj – Școala ELF
Scor 1 – 1
Ion Creangă Cluj- Liceul de Informatica
Scor 4 – 0
Ion Creangă Cluj – Eugen Pora
Scor 8 – 2
CAMPIONI!!

Faza 2 ( pe municipiul Cluj-Napoca)
Ion Creangă Cluj – Brâncuși
Scor 2 – 0
Ion Creangă Cluj – Sincai
Scor 5 – 0
Ion Creangă Cluj – Școala Horea
Scor 4 – 0
CAMPIONI!!

Faza 3 (Faza pe Județul Cluj)
Ion Creangă Cluj – Dej
Scor 6 – 0
Ion Creangă Cluj- Gherla
Scor 4 – 0
Ion Creangă Cluj – Dumitru Tautan Floresti
Scor 6 – 2
CAMPIONI!

FAZA4 ( Faza Zonala M.Ciuc)
Ion Creangă Cluj – Județul Mures
Scor: 12 – 0
Ion Creangă Cluj – Județul Harghita
Scor : 4 – 4
Ion Creangă Cluj – Județul Covasna
Scor : 4 – 2
CAMPIONI!

Faza 5 ( Faza națională- București)
Ion Creangă Cluj – București
Scor: 3 – 0
Ion Creangă Cluj – Jud.Dolj
Scor: 2 -0
Ion Creangă Cluj – Jud. Arad
Scor: 2 – 0
Semifinala:
Ion Creangă Cluj – Jud Vrancea
Scor: 7 – 0
Finala Nationala:
Ion Creangă Cluj – Jud Bihor
Scor: 2 – 2 ( 5-4 d.p.)
CAMPIONI NATIONALI!!

În grupele etapei finale, echipa U12 a înregistrat următoarele scoruri: Teleorman – Cluj 0-2, Argeș – Cluj 1-0, Cluj – Galați 3-4. Din păcate, băieții au pierdut calificarea în semifinale datorită unui gol primit în ultimele secunde din ultimul meci și au încheiat competiția pe un foarte bun loc 5.