My magic town!

Plecând de la ideea că orașele noastre trebuie cunoscute și valorizate, proiectul „Orașul meu magic” a oferit elevilor activități extracurriculare, cu un larg caracter interdisciplinar, în care au valorificat frumusețile și specificul local. Scopul proiectului a fost de a îi familiariza pe elevi cu bogăția culturală a altor țări. Colaborarea a fost una dintre caracteristicile acestui proiect, presupunând lucru în echipă, sprijin reciproc, efort comun pentru rezolvarea unor sarcini.
În cadrul activităților proiectului s-au urmărit: dezvoltarea abilităților de comunicare, a abilităților lingvistice, dezvoltarea creativității elevilor, îmbunătățirea abilităților de utilizare a calculatorului, conștientizarea importanței siguranței pe internet, familiarizarea elevilor cu alte culturi , conștientizarea bogăției culturale și lingvistice a altor țări, implicarea elevilor în decizii, asumarea responsabilităților.

Activitățile din proiect au avut loc în:

 • Ianuarie:
  • Reguli de securitate electronică și documente cu permisiunea părinților;
  • Realizarea unui webinar de prezentare a profesorilor;
  • Stabilirea regulilor proiectului (hotărârea regulilor etice);
  • Stabilirea regulilor proiectului de echipe de elevi;
  • Stabilirea regulilor proiectului de logo-uri și afișe ale proiectului;
  • Realizarea studiilor de pre-evaluare a proiectelor (pretest);
 • Aprilie
  • Carte electronică cu rețete locale;
  • Promoții pentru oraș;
 • Mai
  • Prezentarea hainelor locale;
  • Crearea unui dicționar electronic despre cuvintele locale;
  • Întâlnire a elevilor în Zoom;
  • Administrarea testelor finale ale proiectului;
  • Raportul final al proiectului;
  • Expoziția electronică a proiectului;
  • Certificate de student.