15 ianuarie, ziua în care comemorăm 171 de ani de la nașterea celui care e inegalabilă referință a culturii naționale – Mihai Eminescu. Copiii, noi, fiecare, ducem mai departe semințe inestimabile ale valorii culturale pe care geniul literaturii noastre le-a lăsat posterității.

Elevii clasei I E s-au bucurat să își îmbogățească universul copilăriei cu frânturi din Universul vieții și operei luceafărului literaturii române. Au citit poezie, au recitat melodia versului eminescian și s-au lăsat purtați – de expresivitatea limbajului, de mesajul temelor și elementelor liricii poetului – în universul fascinant, senzorial, pastelat al poeziei acestuia.

Ne bucurăm și noi, odată cu ei, de lucrările lor, mici reflexii ale expresiei universului și poeziei eminesciene.

prof. înv. primar Vasilica Florina Rus

541

Alte articole

Activitatea de Halloween
Poveste de toamnă 2021
Ziua Europeană a Limbilor (European Day of Languages) – 26 septembrie, 2021