Ziua Europeană a Limbilor (European Day of Languages) – 26 septembrie, 2021

Elevii din clasele a IV-a E, a V-a C, a V-a D, a VII-a B, a VII-a D și a VIII-a A, coordonați de către profesorii lor de limba engleză, franceză și germană (Dana Muntean, Ana Maria Moiseș, Mira Hagianu și Andreea Grigoraș), au sărbătorit Ziua Europeană a Limbilor prin activități pline de creativitate și culoare. Au creat postere, videoclipuri, panouri, precum și o carte digitală.

Why such a day in our school? (De ce o astfel de zi în școala noastră?)
„It’s an opportunity to celebrate all languages in Europe, show everyone that our languages are beautiful.” (Teo B., 7B)
„This day is necessary because it’s a symbol of all the different countries in Europe” (Larisa M., 7B)
„We need to celebrate our languages and take care of them because otherwise, maybe in hundreds of years, they might disappear.” (Ema S., 7B)”People celebrate not just their language, but their culture.” (Tudor C., 7B)
” It’s also about the importance of communication and respect between people from different countries.” (Teo P., 7B)

687

Alte articole

”De Dragobete…tezaur de veșnicie”
Ziua lecturii
ZICI- 2 februarie 2022