WebEdu2021- Imagini ale învățării online

În lunile decembrie 2020 și ianuarie 2021, elevii din clasele a V-a A, B și E din Școala Gimnazială ”Ion Creangă” au primit la educație socială provocarea de a realiza benzi desenate pe tema „Școala în pandemie”. Pentru aceasta au trebuit să învețe utilizarea unor site-uri specializate, dar mai ales să colaboreze eficient în cadrul echipei.

Rezultatele efortului lor sunt povești grafice ale unor experiențe uneori colective (spre exemplu, dificultățile tehnice apărute în timpul cursurilor on-line), iar alteori individuale (precum sunt frica de îmbolnăvire sau dorul de bunici). Multe dintre ele dovedesc nu doar o mare capacitate de a învăța rapid lucruri noi, cât mai ales imaginație, sensibilitate și umor.

Lucrările sunt expuse în interiorul unei galerii virtuale, alături de afișe despre valorile și principiile democratice, întocmite de elevii din clasa a VII-a B și care se găsesc la exterior. Vă așteptăm cu drag să vizitați galeria WebEdu2021.

profesor Cristina Pandrea

848

Alte articole

LA MULȚI ANI!
În așteptarea sărbătorilor…
La mulți ani, România!