Proiect interjudețean de cultură și civilizație britanică

THE BRITISH FACTOR

Proiectul interjudetean “British Factor” s-a aflat in anul scolar 2017-2018, la cea de-a sasea editie interjudeteana (CAERI 2018/ 517) si la cea de-a 7 a editie judeteana. Acest proiect s-a nascut din nevoia de a propune o activitate interactiva care sa creeze cadrul optim pentru dezvoltarea capacitatii elevilor pasionati de limba si literatura engleza si a celor capabili de performanta, de a comunica intr-o limba straina, de a realiza prezentari orale de calitate, de a-si dezvolta abilitatile de lucru in echipa. Toate acestea in contextul lipsei de acestui gen de activitati la limba engleza, la nivel gimnazial.

Consideram ca acest proiect si-a atins obiectivele in anul scolar 2017/2018 prin organizarea fazei pe scoala, data fiind optimizarea si modernizarea procesului de predare-invatare a limbilor straine prin utilizarea tehnologiilor informationale, implicarea elevilor in activitati extrascolare si prin accentuarea aspectului comunicativ al activitatii. Totodata a fost creata si o pagina facebook  a acestui proiect interjudetean.

Faza pe scoala a concursului “British Factor” s-a desfasurat in perioada decembrie 2017-ianuarie 2018 si a constat in organizarea de activitati preliminare concursului: vizionare de filme despre Marea Britanie, vizionare de filme documentare despre istoria si cultura Regatului Unit, expozitii de carte, vizite documentare si expozitii pe teme de cultura si civilizatie britanica. Dupa faza preliminara, in fiecare scoala participanta, profesorii au prezentat elevilor concursul, bibliografia si au organizat echipele de lucru. S-a organizat de-asemenea si o faza de selectie a celor mai bune prezentari de miniproiecte la nivelul fiecarei scoli si o proba-test.

Faza judeteana a concursului ”British Factor” a avut loc in data de 30 mai 2018 si s-a desfasurat la Scoala Gimnaziala “Ion Creanga” din Cluj-Napoca (in cadrul cercului metodic al profesorilor de limba engleza – zona Manastur). Au participat echipe formate dintr-un numar de 4-5 elevi de la urmatoarele scoli: Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu”, Scoala Gimnaziala “Iuliu Hatieganu”, Scoala Gimnaziala “Octavian Goga”, Scoala Gimnaziala “Liviu Rebreanu”si Scoala Gimnaziala “Ion Creanga”.Concursul a constat in trei probe, test scris despre cultura britanica, test foto, proba artistica.

S-au obtinut urmatoarele premii: Premiul intai – Scoala Gimnaziala “Liviu Rebreanu” (prof.Ioana Armanca si Simona Raileanu); Premiul al doilea – Scoala Gimnaziala “Ion Creanga”(prof.Camelia Sincraian Pop); Premiul al treilea – Scoala Gimnaziala “Octavian Goga” (prof.Iulia Axente); Premiul special pentru creativitate – Scoala Gimnaziala “Liviu Rebreanu” (prof.Agafia Costinas); Premiul special Best Use of Culture – Scoala Gimnaziala “Iuliu Hatieganu” (prof.Sanda Guina) si Premiul special Best Use of English – Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu” (prof.Bianca Vasies).

Faza interjudeteana a concursului “British Factor” a avut loc in luna iunie a anului curent.

Echipele promovate la etapa interjudeteana au realizat prezentari sau scurte filmulete despre cultura si civilizatia britanica utilizand instrumente web 2.0. Filmele prezentarilor au fost trimise coordonatorilor spre jurizare. Premiile acordate au fost: Premiul I-Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga” din Sibiu, elevii îndrumaţi de doamna profesoară Dorina Iagăru, Premiul al II lea-Şcoala Gimnazială “Spiru Haret” Dorohoi, elevii îndrumaţi de doamna profesoară Elena Chicoş, Premiul al II lea-Școala Gimnazială “ Ion Creangă din Cluj-Napoca, elevii îndrumaţi de doamna profesoară Camelia Sîncrăian Pop si Premiul al III lea-Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Cluj-Napoca, elevii îndrumaţi de doamnele profesoare Ioana Armancă și Simona Răileanu.

Regulament concurs

Fisa de jurizare

Aplicatie

Coordonator proiect: prof. Camelia Sîncrăian Pop

620

Alte articole

Sti_Ma 2020
„Modele de ieri, modele de azi” 2019-2020
The British Factor 2019-2020