Excursie in Apuseni

Clasele a VII-a D si a VIII-a D si-au propus anul acesta sa exploreze o parte a Muntilor Apuseni.

 Excursia noastra a inceput la Rosia Montana, unde am vizitat galeriile romane si muzeul minier. A fost un sentiment extraordinar sa  pasim prin galeriile sapate cu dalta acum 2000 de ani, iar fotografiile din muzeu ne-au  impresionat prin imaginea unui El Dorado romanesc, pe care cu greu ni l-am fi inchipuit altfel.

Admirand minunatiile Vaii Ariesului, am urcat spre Pestera Ghetarului de la Scarisoara. Este al doilea cel mai mare ghețar subteran din sud-estul Europei si are o varsta estimata de aproximativ 3000 de ani.

Un alt obiectiv vizitat, Pestera Ursilor, este binecunoscuta prin frumusetea sa- o dovada graitoare despre cum natura poate face minuni.

Speram ca aceasta excursie a starnit interesul pentru explorarea in continuare a Parcului Natural Apuseni. Ne dorim elevi si fosti elevi cu dragoste de natura si de munte, pasionati de turism, sporturi montane, ecologie, speologie, aventura.

In rest…veselie, prietenie, distractie. Asa cum trebuie in excursie!:-)

496

Alte articole

Scoala Altfel – Atelier muzical
Scoala Altfel – Super eroi de fiecare zi – parteneriat pentru viata
Scoala Altfel – Prietenie si amintiri