Un reușit experiment s-a dovedit cel realizat de elevii cl. a V-a A, care, în cadrul programului “Școala altfel”, au participat la un atelier muzical, având drept scop familiarizarea cu tuburile de percuție Boomwhackers.

Elevii au experimentat învățarea muzicii prin intermediul jocurilor muzicale și a muzicogramei, utilizând tuburile de percuție nu doar ca instrumente de acompaniament muzical, ci reușind să interpreteze, cu ajutorul acestora, partitura lucrării Oda bucuriei, de L.van Beethoven. Integrând teoria în practica valorificării muzicii universale, activitatea a fost una inedită, stimulând dezvoltarea abilităților muzicale ale copiilor, creșterea capacității de receptare a muzicii și nevoia de experimentare a acestora.

                                              prof. Fărcaș Liliana

543

Alte articole

Scoala Altfel – Super eroi de fiecare zi – parteneriat pentru viata
Scoala Altfel – Intalnire cu muntele
Scoala Altfel – Prietenie si amintiri