Saptamana educatiei globale  – este un proiect al Consiliului Europei care isi propune sa promoveze educatia pentru un stil de viata sustenabil, cresterea interesului studierea unor continuturi care sa vizeze problemele globale, cele 17 tinte de dezvoltare sustenabila ale Natiunilor Unite ( printre care  eliminarea saraciei extreme, reducerea inechitatii sociale, reducerea  amenintarii schimbarilor climatice  pana  in 2030).

Mai multe detalii aici: The Global Education Week

Tematica saptamanii este diferita in fiecare an. Anul acesta, in perioada 20 – 25 noiembrie, impreuna cu scoli din intreaga Europa, am  incercat sa raspundem la intrebarea „Lumea se schimba. Noi?”.Am incercat, prin lectii speciale, sa tragem un semnal de alarma si sa-i constientizam pe copii ca viitorul planetei depinde de interesul nostru pentru problemele globale, precum si de micile gesturi pe care fiecare din noi le facem in fiecare zi.


Un exemplu de astfel de activitate, care a trecut granita dinspre teorie spre actiune si implicare civica, a fost lectia de stiinte „Pot si eu sa protejez mediul!” de la clasa a 4-a C, prof.inv. primar Rodica Istrate, incheiata cu o campanie de constientizare in afara clasei.  Felicitari!

Alte lectii, de limba engleza si chimie, au avut ca rezultat postere si prezentari PowerPoint  realizate de copii pe tema problemelor globale.

980

Alte articole

10 for Kindness
10 for Kindness – Proiect de actiune comunitara
Ziua stafetei