În cadrul săptămânii “Școala Altfel. Să știi mai multe, să fii mai bun!”, clasa pregătitoare A (profesor învăţământ primar Lili Mariș), clasa I D (profesor învăţământ primar Profira Rusu) şi clasa a III-a D ( profesor învăţământ primar Corina Costea) au vizitat Regimentul 50 Rachete Antiaeriene “Andrei Mureşianu” din localitatea Floreşti, judeţul Cluj.

Întâmpinaţi cu zâmbete şi bucurie de către comandantul unităţii, colonel dr. Ioan Munteanu, locotenent colonel Rareş Varga, plutonier adjutant principal Florin Nuţescu şi plutonier Mircea Borangic, elevii şcolii noastre au găsit cu emoţie o atmosferă prietenoasă printre militarii unităţii. Au învățat despre armamentul și tehnica de luptă individuală şi colectivă, câteva elemente de istorie a regimentului, a rolului și a importanței unității. Elevele au aflat că şi ele pot deveni membre ale armatei, având posibilitatea să cunoască şi câteva doamne care lucrează în unitate.

Elevii le-au urat “La mulţi ani!” militarilor prezenţi în unitate, având în vedere că ziua de 25 octombrie, Ziua Armatei Române, se apropia cu rapiditate. Le mulţumim pentru primire şi pentru tot ceea ce fac pentru apărarea noastră!

429

Alte articole

Pe cărări de munte…
“Festivalul Toamnei”
Intalnire cu traducatorul operei lui Roald Dahl