Scriitorul și traducătorul Florin Bican s-a întâlnit cu elevii școlii noastre vineri, 25 octombrie 2019, în cadrul programului național “Școala altfel.” Astfel, într-o primă oră, domnul Bican le-a vorbit elevilor din clasa a IV-a A, îndrumați de doamna profesor pentru învățământ primar Lavinia Pașca, despre importanța poveștilor repovestite și le-a citit povestiri și poeme traduse din Arnold Lobel și din Roald Dahl. În a doua oră, la întâlnirea cu elevii clasei a VII-a C, la invitația profesorului de limba engleză Iuliu Rațiu, domnul Bican le-a povestit celor prezenți despre experiența primei cărți citite pe cont propriu și le-a citit un poem pilduitor din cartea sa “Reciclopedia de povești cu rimă și fără tâlc.”

965

Alte articole

Pe cărări de munte…
“Festivalul Toamnei”
La mulţi ani Armatei Române!