In fiecare an, la 7 decembrie, o sarbatorim pe Sf.Mucenita Filofteia, fetita de numai 12 ani, care si-a dat viata hranindu-i pe copiii nevoiasi. Invatata fiind de mama ei despre credinta in Dumnezeu si despre cum trebuie sa ne ajutam semenii aflati in nevoi, Filofteia nu a uitat nici o clipa aceasta invatatura.

Intr-o zi, pe cand ducea mancarea tatalui ei la camp, o asteptau o multime de copii, in speranta ca fiecare va primi ceva de mancare. Filofteia nu a stat pe ganduri si le-a impartit din mancarea tatalui ei. Acesta, vazand-o, s-a suparat asa de tare, incat a luat barda de la plug si a lovit-o in picior, iar Filofteia a cazut jos…Trupusorul ei a devenit asa de greu, incat nu a putut fi ridicat, numai dupa indelungi rugaciuni savarsite de un sobor de preoti. Sfintele sale moaste se afla la noi in tara, la Curtea de Arges.

Capela scolii noastre poarta trei nume de sfinti, unul fiind al Sfintei Filofteia. Nu intamplator a fost ales acest nume, avand in vedere ca e o scoala… Cu acest prilej de bucurie sfanta, vineri, 6 decembrie, in capela scolii noastre s-a savarsit Sfanta Liturghie de catre Pr. Ionut Hens. Elevii din clasele pregatitoare s-au impartasit, iar cei din clasa a VII-a Cne-au colindat. Dragi copii, Sfanta Filofteia sa va fie vesnic indemn de a face binele ori de cate ori este nevoie!

profesor coordonator, Gabriela Pascalau

90

Alte articole

Activităţi în perioada suspendării cursurilor
IMPORTANT: Inscrierea in clasa pregatitoare se va realiza online
Recomandări pentru părinți privind limitarea transmiterii bolilor infecto – contagioase în colectivități școlare