Publicarea brosurii proiectului ,,Holocaust lessons for today”

Elev: Maria Sfechis, cl. aVIII-a D

Holocaustul nu este doar un cuvant, ci este un eveniment tragic ce a acaparat majoritatea Europei. Aceasta activitate pe tema holocaustului s-a vrut o punte spre trecut, pentru a putea descoperi gandirea si sentimentele mai marilor vremii respective. ,,Holocaust lessons for today” a avut ca tel dezvoltarea gandirii critice la elevi, pe baza metodei ,,Invatare pe baza de proiect”.

Copiii din diferite scoli au pus cap la cap gandurile pe care le au referitor la acest subiect, cu scopul de a comemora amintirea celor 1,5 milioane de copii care nu au avut sansa de a-si trai viata, de a-si implini visele si, mai ales, de a fi fericiti.

Activitatea scoate la lumina greselile oamenilor care se considerau superiori, tocmai pentru a nu le repeta si pentru a evita inceputul unui alt genocid. Aceasta activitate ne-a invatat ca nu trebuie sa urmarim modelul de om prezentat de ,,superiori”, ci trebuie sa fim noi insine si sa luptam pentru drepturile noastre.

Proiectul ,,Holocaust lessons for today” a fost finantat de Institutul “Olga Lengyel” din New York. S – a desfasurat pe mai multe etape : ,,Copiii si Holocaustul”, ,,Cea mai emotionanta carte pe care am citit-o pe tema Holocaustului” si a culminat cu publicarea brosurii cu acelasi titlu.

Prin cunoasterea lucrurilor teribile care s-au intamplat in trecut, putem sa-i facem pe cei din jurul nostru sa deschida ochii si sa ne unim pentru a face o lume mai buna.

35

Alte articole

Prieteni in devenire
Premianti la concursul judetean “Primavara copiilor”
Premiu la concursul judetean “Primavara copiilor”