La data de 11 decembrie 2019, elevii clasei aVIII-a D au avut o  intalnire cu scriitoarea si antropologul Hanna Bota, membra in Uniunea Scriitorilor. Activitatea a fost organizata de doamna profesor Camelia Ugro.

Intalnirea cu  tema ” Calatoria ca forma de cunoastere si autocunoastere” a  adus in fata elevilor experienta traita de scriitoare in Arhipelagul Vanuatu, la triburile nepotilor canibalilor, o experienta initiatica care s-a concretizat intr-una dintre  creatiile doamnei Bota, jurnalul de antropolog “Ultimul Canibal”. De asemenea, aceasta intalnire a invitat elevii la reflectie si la urmarea propriilor visuri, care pot fi schimbatoare de paradigma. La finalul activitatii, elevii au interactionat si socializat cu scriitoarea, au pus intrebari  si au gasit raspunsuri privind curiozitatile lor.

44

Alte articole

Activităţi în perioada suspendării cursurilor
IMPORTANT: Inscrierea in clasa pregatitoare se va realiza online
Recomandări pentru părinți privind limitarea transmiterii bolilor infecto – contagioase în colectivități școlare