activitate din cadrul proiectului regional Modele de ieri și de azi aflat în CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE  pag. 25, nr. 710/2019

Datorită schimbărilor care se petrec în societatea actuală și care reprezintă o provocare serioasă pentru cei a căror sarcină este să-i pregătească pe copii pentru secolul vitezei, secol în care ne aflăm. Cadrele didactice se confruntă cu problema de a-i pregăti optim pe elevi, pentru a reuşi, pentru a fi prosperi şi productivi într-un viitor pe care nu-l putem prevedea în detaliu. De aceea este nevoie ca proprii noştri elevi să stăpânească nu informaţii, ci modul de a dobândi informaţii. Proiectul nostru prin activitatea Generația Marii Uniri – Model pentru generația de azi” – are ca scop formarea de cetăţeni bine ancoraţi în realitate, cetăţeni care să  aplice informatia primita in diverse situaţii reuşind să schimbe pozitiv atât comportamentul lor, cât şi a celor din jur prin munca în echipă.

Activitatea noastră din data de 26.11.2018 dedicată Zilei  Naționale a fost  numai expresia cultural artistică a proiectului aflat la faza locală… urmând alte două mari activități împreună cu școlile din oraș, județ și județele limitrofe. Prin activitatea noastră am încercat să ilustrăm entuziasmul și împlinirile unei generații, ale unei elite care a pus mai presus de dorinţele personale idealul national. La fel și generația actuală trebuie să formeze astfel de elite care să facă cinste neamului și școlii din care provin.

Noi ne-am imaginat că suntem pe platoul cetății de la Alba-Iulia, și așa cum înaintașii noștri au fost atunci , acolo, noi suntem azi aici și vom rămâne peste ani cu fiecare generație pe care o dăm societății

Coordonator: prof. Daniela Cistelecan

683

Alte articole

10 for Kindness
10 for Kindness – Proiect de actiune comunitara
Ziua stafetei