Este Sărbătoarea Crăciunului; farmecul Sărbătorilor de Iarnă învăluie în căldura, lumina și bucuria mai ales a copiilor, înfrigurarea și tristețea distanței pe care o trăim, în condiții improprii de comuniune.

Elevii din clasa I E au așteptat sărbătorile cu veselie. Deși obligați la reguli care mai mult izolează și lasă uitat într-un colț doar imaginar, al emoțiilor, bucuria comuniunii și a semnificației Sărbătorilor de Iarnă, cu momentele farmecului epifanic, ei au reușit să surprindă și să materializeze, în compoziții și colaje, frânturi din ceea ce însuflețește și încântă nu numai copilăria. 

Văzute prin ochii lor și prin coloritul creațiilor, din aceste momente și bucurii, copiii ne împărtășesc și nouă o îmbrățișare, un colind, o steluță.

Să ne fie Sărbătorile fericite, calde și luminoase!

prof. înv. primar Vasilica Florina Rus

182

Alte articole

Anunt – concurs pentru ocuparea postului de secretar scoala
Eminescu şi copiii
Ziua Culturii Naţionale