În perioada 20-27.09.2019 s-a derulat la Cluj Săptămâna Climei, parte din, poate,  cea mai mare acțiune mondială pentru mediu din istoria recentă (Global Climate Strike). Am fost onoraţi de vizita în şcoală a reprezentanţilor organizaţiei Cluj4Earth, cares-au întâlnit cu elevii claselor a VI-a in cadrul atelierelor educative “Criza climatică pe scurt. De ce contează și ce e de făcut?”. Activităţile au stârnit interesul copiilor şi, pentru că faptele contează mai mult decât vorbele, Maria, Sofia şi Andrada din clasa a VI-a C au pregătit postere şi au transmis ceea ce au învăţat colegilor din clasele mai mici, invitându-i, alături de colegii lor de clasă, la o acţiune simbolică de ecologizare în curtea şi împrejurimile şcolii. Câteva impresii ale copiilor participanţi: “Mi-a plăcut foarte mult!”; “Nu pot să cred cîtă mizerie aruncă oamenii pe lângă garduri!!”; “De-abia am aşteptat ziua de azi! A fost super!”. Felicitări pentru iniţiativă, Maria, Sofia si Andrada! Mulţumim pentru implicare claselor a VI-a C, a V-a B şi a II-a E! Suntem tare mândri de voi!

Dragi copii şi oameni mari, haideţi să învăţăm să trăim într-o lume curată! Să re-învăţăm să respectăm natura şi să ne pese de viitorul ei şi al nostru.

244

Alte articole

Lansare de carte: “Lemnuci” de A.G.Saga
NBA Junior
Cetatean intr-un oras ideal