Încă la primii lor pași prin orizontul școlii, încă dornici de siguranța, mângâierea și protecția pe care le-o oferă familia, încă depinzând de privirea încurajatoare a părinților care să le spună că totul e bine, că se vor întâlni iar la școală cu colegii, cu doamnele și cu domnii profesori, că e o perioadă în care, deși fiecare e acasă, este totuși împreună cu ceilalți prin numitorul comun: școala și educația, conectarea prin cunoaștere, empatie și dăruire.


Copiii din clasa I E au descoperit, au aflat, în perioada aceasta nefirească tuturor, cum sunt posibile îmbrățișarea de la distanță, zâmbetul și bucuria
comunicării, în împărășirea cu ceilalți a unei idei, a unui simbol, a unei unități și a unei semnificații: La mulți ani, România, de 1 Decembrie, Ziua Națională a tuturor românilor!


La mulți ani, copii dragi, vouă, părinților voștri și școlii care ne așteaptă să o retrezim la viață!


Cu drag, doamna învățătoare, Vasilica Florina Rus

274

Alte articole

Anunt – concurs pentru ocuparea postului de secretar scoala
Eminescu şi copiii
Ziua Culturii Naţionale