Elevii clasei a lll a B au participat la o activitate interactiva organizata de Asociatia Pro Democratia din Cluj-Napoca, o simulare a modului in care se iau deciziile publice intr-o comunitate. In exercitiul copiii au fost cetatenii unui oras ideal. Ei au lucrat in echipe si au jucat diferite roluri care ilustreaza persoana-cheie din societate: de la medic, la director de scoala, politist , om de afaceri sau constructor. Au fost desemnati prin tragere la sorti si primarul si viceprimarul comunitatii, care au ascultat propunerile de dezvoltare a orasului si au stabilit o lista de prioritati.
Toate aceste informatii le-au primit cu ajutorul moderatorului Iulia Georgescu, director de dezvoltare al Asociatiei Pro Democratia, careia ii multumim.

68

Alte articole

Lansare de carte: “Lemnuci” de A.G.Saga
NBA Junior
Cluj4Earth la scoala noastra