Elevii clasei a lll a B au participat la o activitate interactiva organizata de Asociatia Pro Democratia din Cluj-Napoca, o simulare a modului in care se iau deciziile publice intr-o comunitate. In exercitiul copiii au fost cetatenii unui oras ideal. Ei au lucrat in echipe si au jucat diferite roluri care ilustreaza persoana-cheie din societate: de la medic, la director de scoala, politist , om de afaceri sau constructor. Au fost desemnati prin tragere la sorti si primarul si viceprimarul comunitatii, care au ascultat propunerile de dezvoltare a orasului si au stabilit o lista de prioritati.
Toate aceste informatii le-au primit cu ajutorul moderatorului Iulia Georgescu, director de dezvoltare al Asociatiei Pro Democratia, careia ii multumim.

460

Alte articole

Înscrierea în clasa pregătitoare
Matematica veselă
Măsuri cu privire la reluarea activității în sistemul de educație după incetarea stării de urgență și precizări privind încheierea situației școlare