În perioada 15 septembrie- 18 decembrie  toate clasele au putut opta pentru participarea la un atelier de educaţie financiară oferit de Banca Comercială Română prin Programul Școala de bani pe roți_Camionul FLIP, primul program itinerant de educație financiară interactivă care se adresează copiilor cu vârste între 7 și 14 ani. Toate atelierele au fost  gratuite și nu s-a făcut nicio mențiune legată de vreun produs sau serviciu BCR, Școala de Bani fiind un program exclusiv educațional fără nicio componentă comercială. Atelierele s-au desfăşurat pe platforma  Zoom, în urma înscrierii realizate de dirigintele sau învăţătorul clasei.

Aproximativ 180 de elevi din clasele 1B, 1D, 4F, 5D, 6B, 6D si 8C au participat la aceste ateliere, urmate, în general, de ore de consiliere şi dezvoltare personală care să aprofundeze cunoştinţele sau să ofere informaţii şi lămuriri suplimentare. Dintre subiectele discutate: ce sunt banii, care este diferenţa intre valoare şi preţ, între nevoie  şi dorinţă în contextul cheltuirii banilor, care sunt categoriile de cheltuieli din bugetul unei familii, cum şi de ce economisim, cum şi de ce investim banii etc.

Mulţumim BCR pentru această iniţiativă!

prof. Dana Muntean

Coordonator proiecte si programe educative

48

Alte articole

Anunt – concurs pentru ocuparea postului de secretar scoala
Eminescu şi copiii
Ziua Culturii Naţionale